Så mye koster det å bo i Las Palmas

I dag er det nøyaktig én måned siden vi forlot 13 grader og regn i Bergen til fordel for solskinn og stabile 25 grader. Men nok om det. Etter at vi flyttet inn i den nye leiligheten for litt over to uker siden, har vi kommet gradvis mer inn i hverdagsrutiner, noe som blant annet innebærer fulle arbeidsdager, spanskkurs og, ikke minst, dagligvarehandel. Med tilgang på kjøkken, har antall restaurantbesøk kommet ned på mer normale, hverdagslige nivåer. Så vi begynner å danne oss et mer riktig bilde av hvor mye det vil koste å bo her.

Det kommer vel neppe som noen stor overraskelse at for dem som er vant til et norsk prisnivå, så vil prisnivået i Las Palmas føles svært rimelig. Det er også betydelig lavere enn i feriebyene på sørsiden av øyen. Reiser man fra Las Palmas til f.eks. Maspalomas, som vi gjorde forrige helg, føles det dyrt å gå ut og spise eller handle mat i butikken. Alt er relativt som det heter.

For å gi et visst bilde av prisnivået, har jeg laget en liten oversikt over hva ting typisk koster i Las Palmas:

Restaurant/kafé/bar

  • Måltid for to (med vin): fra EUR 25
  • Et glass vin: fra EUR 1,50
  • Et glass cava: fra EUR 1,90
  • Vanlig svart kaffe: fra EUR 0,80
  • Et (lite) glass pils: fra EUR 1,20
  • Biff fra menyen på steakhouse: fra EUR 13

Butikk

  • God chorizo: fra EUR 5 per kilo
  • Skinkestek: fra EUR 9 per kilo
  • En flaske pils: fra EUR 0,4
  • Melon: fra EUR 0,7 per kilo
  • Kyllingfilet: fra EUR 6 per kilo
  • Kyllinglår: fra EUR 2,7 per kilo
  • Bananer: fra EUR 0,7 per kilo
  • Mango: fra EUR 2 per kilo
  • Serranoskinke: fra EUR 10 per kilo
  • Hvitost (gouda): fra EUR 4 per kilo
  • Melk: fra EUR 0.75 per liter
  • Dr. Oetker pizza: fra EUR 2 per stk

Annet

  • 15 minutter med taxi: EUR 7
  • Bussbillett (med busskort): EUR 1
  • Leie av kontorplass i "co-workingspace": EUR 140 pr måned
  • Treningssenter (tilsvarende SATS): EUR 30 pr måned
  • Vaskehjelp: EUR 20 per time
  • Frisør: EUR 7 (vanlig klipp for menn)

Av ting man ikke sparer så mye på i forhold til Norge, kan jeg nevne elektronikk, merkeklær og mobilabonnement. Også enkelte mer spesielle matvarer, som f.eks. cottage cheese og jordbær, koster omtrent det samme som hjemme.

NB! Noen ting varierer mer i pris enn andre, f.eks. ost og kjøttpålegg (avhengig av merke/kvalitet), så listen over gir bare en viss pekepinn.